۱۸
بهمن

انتخاب متریال پارچه

انتخاب متریال پارچه

پارچه پلی استر با روکش پی وی سی به دلایل متنوعی مورد استفاده قرار گرفت از جمله قیمت پایین و مقاومت آن در برابر آسیب‌دیدگی در مدت زمان ساخت و برپایی. خاصیت انعطاف‌پذیر این متریال خطر آسیب‌دیدگی در اثر تا زدن و باز کردن پارچه را کاهش می‌دهد؛ اگرچه برای جلوگیری از صدمه دیدن پارچه در زمان حمل و نقل یا نصب باید دقت لازم به عمل آید. سختی برشی پایین پی وی سی باعث می‌شود پارچه پلی استر بتواند به فرم مخروطی با انحنای مضاعف با کم‌ترین احتمال چین‌خوردگی دست یابد. میزان گذردهی نور پارچه‌ای که برای این پروژه انتخاب شده است حدودا ۸% است، این میزان گذردهی به میزان قابل قبولی باعث انتشار نور خواهد شد. روکش پی وی سی در برابر نفوذ آب از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است، که در نتیجه عمر پارچه بیشتر از ۱۵ سال پیش‌بینی شده است. عملکرد پارچه‌های پلی استر با روکش پی وی سیدر برابر آتش شناخته شده است: این پارچه‌ها در برخورد با شعله آتش ذوب می‌شوند، در نتیجه با ایجاد حفره‌هایی در کانوپی امکان تخلیه دود و گرما فراهم می‌گردد. این متریال از نظر گسترش شعله در رده A طبقه‌بندی می‌شود و ذرات شعله ور تولید نمی‌کند.

معایب پارچه‌های پلی استر با روکش پی وی سی در مقایسه با پارچه‌های فایبرگلاس با روکش پی تی اف ای شامل میزان بالای خزش – که می‌تواند نیاز به اعمال مجدد نیروی کششی را به دنبال داشته باشد- مقاومت پایین در برابر جمع شدن گرد و غبار و دوام و طول عمر کوتاه تر پارچه می‌شود. پارچه‌های فایبرگلاس با روکش پی تی اف ای مصالحی صلب‌تر هستند که این امر موجب کاهش خیز کلی غشا تحت اثر بارهای وارده می‌شود اما متقابلا به این معناست که این نوع پارچه‌ها مستعد آسیب دیدن در اثر تاخوردگی هستند. اتفاقی که در زمان شکسته شدن الیاف شکننده شیشه به وقوع خواهد پیوست.

لبه‌های کانوپی‌های پارچه‌ای در پارک دالتون با استفاده از کابل‌های فولادی، ورق های غشا و اتصالات پیوسته به لوله‌های فولادی با مقطع دایره در محل حلقه‌ها و کمان‌ها تقویت شده‌اند (تصویر ۱۰). ورق‌های غشا پارچه را در محل خود میان دو صفحه فولادی که به یکدیگر پیچ شده‌اند نگه می‌دارد، مقاطع کوتاهی از لوله‌های فولادی به قسمت پایین این صفحات جوش داده شده‌اند که اتصال به کابل‌های گوشه را تسهیل می‌کنند. تنظیم طول کابل‌های گوشه از طریق میله‌های رزوه شده در داخل لوله‌های ذکر شده امکان‌پذیر است. یک لایه پارچه اضافی برای مقاوم‌سازی در این نواحی که ممکن است محل تمرکز تنش‌ها باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مشابه، یک لایه پارچه اضافی جوش داده شده حول حلقه‌های بالایی مخروط پیچیده می‌شود تا غشا را در صورت لزوم تقویت نماید.

خیزها و چرخش‌های نسبتا بزرگ که در سازه چادری تحت بارهای خارجی قابل پیش‌بینی هستند، توسط مفاصلی خاص که میان ورق‌های غشا و قاب پیرامونی قرار دارند، تعدیل خواهند شد. این اتصالات همچنین شامل یک بست قورباغه‌ای رزوه شده – پیچ تنظیم دو طرفه – از جنس فولاد ضد زنگ می‌شود که امکان تنظیم و تعدیل موقعیت یا اعمال نیرو در آینده را فراهم می‌آورد. غشا تحت بارهای وارده به میزان قابل ملاحظه‌ای خیز بر می‌دارد و جابه‌جایی در میانه پانل‌ها بعضا به بیش از ۵۰۰ میلی متر در شرایط وزش بادهای شدید خواهد رسید. ملاحظات مربوط به بحث قابلیت بهره برداری شامل امکان کاهش تنش‌های وارده به غشا به صورت موقت یا وارونه کردن سطح پارچه است.